''Analiza kose i vlasišta prirodnim šamponima''

Provedba projekta trajala je u razdoblju od prosinca 2022. do lipnja 2023. godine.

Ispitanici koji su sudjelovali u projektu tretirali su kosu prirodnim (eko) preparatima za kosu i vlasište.

Analiza strukture i korijena vlasi, te samog stanja vlasišta odvijala se u pet etapa kroz vremenski period od šest mjeseci pod stručnim vodstvom vanjske suradnice pomoću mikrokamere.

Cilj, odnosno važnost projekta bio je u utvrđivanju stanja kose i vlasišta (postoje li prednosti i poboljšanja u rastu kose, njene jače strukture, korijenu, gustoći, te zdravijem vlasištu prema tipu kose.

Poboljšanja su uočena kod svih ispitanika, posebno kod nekih od ispitanika vezano za jačanje vlasi, debljine dlake, vidno jačem korijenu, te ubrzanijem rastu kose.

Također, zaključilo se da tretiranje prirodnim preparatima zahtjeva strpljenje i vrijeme kako bi se problemi riješili ili ublažili. Neke od negativnih situacija poput stvaranja sebuma uz folikul dlake bilo masnog ili čak suhog tipa kose rješava se na duže staze.

Osim šampona, tijekom perioda trajanja projekta, ispitanicima se preporučilo i korištenje pojedinih losiona ili tinktura protiv sebuma, za otklanjanje crvenila na vlasištu ili pak za ubrzaniji rast kose, što su oni i učinili.

Kao zaključak cjelokupnog rada projekta, možemo se složiti da su prirodni preparati s posebno odabranim eko sirovinama vrlo učinkoviti u rješavanje problema kose i vlasišta, na siguran i zdrav način.

Branka Bulovan Maleš, prof.

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 18. 7. 2023.