Projekt ''Njega i ljepota žene u antici''

U sklopu Rendez-vousa, festivala francuske kulture, od 24. do 27. rujna, održan je međunarodni kulturni projekt inspiriran baštinom, Baština i lokalni razvoj, pod  visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske.

Kozmetičari naše škole su sudjelovali na Festivalu predstavivši se projektom Njega i ljepota žene u antici.

Projekt Baština i lokalni razvoj okupio je osobe iz područja kulture, obrazovanja i turizma kao i one uključene u rad vladinih i nevladinih institucija, umjetnika, znanstvenika i stručnjaka koji se iz različitih perspektiva bave ili dotiču područja baštine, a zainteresirani su za stjecanje i razmjenu znanja i iskustava.

Profesorica Ivna Juras se odazvala pozivu Eme Višić Ljubić, više kustosice priručne zbirke i lokaliteta Salona Arheološkog muzeja, te s kozmetičarima četvrtog razreda, predstavila našu školu projektom Njega i ljepota žene u antici

Obrtnička škola kroz svoj rad sustavno djeluje na podizanje svijesti o važnosti kulturne baštine. Značaj i ulogu kulturnog naslijeđa u odgoju i obrazovanju nastojimo prenijeti našim učenicima kroz oživljavanje običaja, zanata i spomena na vrijeme antike.

Naše kozmetičarke, uz suradnju učenica frizerskog usmjerenja, pokazale su na koji način njegujemo našu antičku baštinu, koja je zajednički temelj europske civilizacije.

Inspirirane njegom i ljepotom žene u antici, lajtmotiv njihovog izlaganja bila je ruža, biljka koju nalazimo u našem okruženju. Predstavile su prvu izrađenu kremu, po recepturi rimskog ljekarnika i filozofa Galena iz Pergama, čija je osnova upravo ružina vodica. Posjetitelji su također mogli sudjelovati na radionici oslikavanja ruku uzorcima motiva karakterističnih za antičko razdoblje.

Zahvaljujemo se našim učenicama Luciji Mijač, Mariji Skorup, Steli Šalov i Pauli Buljan.

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 1. 10. 2015.