Obrtnička škola na Izložbenom sajmu zdravstvenog turizma

Izložbeni sajam zdravstvenog turizma „HTI Conferenc&Expo“ se održavao u Dioklecijanovim podrumima od 24. do 26. listopada 2014. godine u Splitu, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma, Ministarstva zdravlja, Hrvatske gospodarske komore,  grada Splita, Turističke zajednice grada Splita te Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.

Naša škola se odazvala pozivu organizatora te se predstavila hotelima i wellness-centrima, a i široj masi koja je bila prisutna na sajmu, među ostalima, i predsjedniku republike Hrvatske.

Obrtnička škola  u Splitu

Izložbeni sajam industrije zdravstvenog turizma

”HTI Conference&Expo”

Kozmetičarke i pedikerke koje su sudjelovale, u pratnji nastavnica Sandre Dragičević, Ivne Juras, Mirjane Vučković, Suzane Židić i Jelene P. Galešić, ostavile su izvrstan dojam te pokazale da naša škola može parirati najnovijim trendovima u zdravstvenom turizmu. U prilog tome govore i pozivi za suradnju sa Županijskom komorom Split te s poznatim wellness-centrom u Poreču.

Zahvaljujemo se  nastavnicima, Jošku Ćurkoviću i Ines Dobrijević, na suradnji, te nastavnici Miri Tomičić i njenim frizerima koji su izradili frizure za učenice koje su nas predstavljale na Sajmu.

Također, moramo pohvaliti naše učenice, Brunu Komar i Nelu Ivković, koje su sudjelovale sva tri dana na Sajmu, te učenice koje su šminkale na temu rimskog doba, Antoniju Ordulj i Luciju Mijač.

Fotografije možete pogledati ovdje. Za dio fotografija, zaslužni su učenici 3. g, Jelena Oruč i Ivan Ljubičić.

Obrtnička škola, područje osobnih usluga, prati povećani interes tržišta za novim turističkim proizvodima, te aktivno sudjelujemo u ponudi zdravstvenog turizma. Inspiraciju smo pronašli u našem okruženju i u zaboravljenim receptima i tehnikama staroga Rima.

Kroz naše školovanje razvijamo stav o zdravlju i ljepoti te smo počašćeni što možemo sudjelovati na Konferenciji, u poboljšanju ponude sadržaja zdravstvenog turizma.

Povijesni zapisi nam pokazuju da je kozmetika od svojih početaka, još kod starih Egipćana, bila usko povezana s medicinom.

Stari Rimljani su, također, zdravlje povezivali s higijenom i ljepotom kože, kose i noktiju. Veliku pozornost su obraćali pranju i čišćenju lica i tijela, te masaži uz primjenu mirisnih kupki, sapuna, ulja i masti.

Naše područje je upoznato s upotrebom kozmetičkih preparata još od vladavine cara Dioklecijana. U izradi preparata koristili su se prirodni sastojci, što je temelj za zdrav život: lavanda, ružmarin, timijan, smilje, lovor, brnistra i kadulja.

Na istoj zemlji, na padinama Marjana, Kozjaka, Mosora i Brača, još uvijek buja ista priroda, a kozmetičke recepture koje su se tada koristile primjenjuju se i danas.

Svjedoci smo povratka filozofije i ravnoteže lijepog i zdravog. Donosimo Vam ljekovitu prirodu koju nastojimo sačuvati, kao i stečena znanja od zaborava, u maloj bočici eteričnog ulja, kreme, losiona, soli, kupke, sapuna ili balzama.

Ines Dobrijević, prof.

Jelena Pezelj Galešić, dipl. knjižničar

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 7. 11. 2014.