Međubiskupijski susret maturanata 2014.

15. međubiskupijski susret maturanata.

Humac - Međugorje - Mostar, 5. travnja 2014.

Katehetski ured Splitsko - makarske nadbiskupije organizirao je na Humcu petnaesti međubiskupijski susret maturanata. Na susretu je sudjelovalo oko 2.750 učenika završnih razreda s područja Splitsko-makarske, Zadarske, Šibenske i Dubrovačke nad/biskupije. Uz najbrojnije splitske maturante na susret su došli i njihovi vršnjaci iz Sinja, Trogira, Kaštela, Omiša, Makarske, Imotskog, Ploča, Šibenika, Drniša, Knina, Biograda, Zadra i Dubrovnika -ukupno 58 autobusa. Našu školu predstavljala su 124 učenika u tri autobusa. Rijeke učenika slijevale su se pred poznato humačko svetište vođene željom da zajedno sa svojim vjeroučiteljima, razrednicima i profesorima obilježe završetak četverogodišnjeg/trogodišnjeg učenja i druženja u čemu im je školski vjeronauk bio od posebne važnosti.

Zajednički program u humačkoj crkvi sv. Antuna Padovanskog započeo je slavljem sakramenta pomirenja, nakon čega je uslijedilo euharistijsko slavlje koje je predvodio mostarsko-duvanjski biskup mons. Ratko Perić.

Maturanti Druge gimnazije iz Splita u molitvi vjernika uputili su, u ime svih svojih vršnjaka, zazive Gospodinu da im pomogne da u vlastitom okruženju budu sol zemlje i svjetlo svijeta. Vokalno instrumentalni sastav iz imotske gimnazije „Dr. Mate Ujević“ pod ravnanjem njihova vjeroučitelja Josipa Domazeta učinio je ovo slavlje posebno lijepim. Na kraju euharistijskog slavlja maturantima se pozdravnim riječima obratio gvardijan fra Velimir Mandić i ukratko ih upoznao s poviješću i značenjem njihova franjevačkog samostana. Potom je u ime organizatora riječi zahvale Bogu, biskupu Periću, humačkim franjevcima, vjeroučiteljima i profesorima te na osobit način maturantima uputio don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije. Njegov zahvalni govor okrunjen je znakovitom gestom kada je pretekli novac od učeničkih uplata za prijevoz uručio domaćinu, gvardijanu samostana fra Velimiru Mandiću, koji će on darovati najsiromašnijem studentu s Humca za potrebe njegova školovanja. Mladi su ovu već tradicionalnu humanitarnu akciju „Maturanti stipendiraju maturanta“ popratili oduševljenim pljeskom.

Druženje maturanata se nastavilo do večernjih sati posjetom Međugorju te Mostaru. Naši maturanti sretno su se i prepuni pozitivnih utisaka vratili svojim domovima.

Ivica Pavela, vjeroučitelj

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 28. 4. 2014.