preskoči na sadržaj
Vijesti

Posjet oftalmološkoj poliklinici Medić Jukić

Tehničari za očnu optiku 4. d razreda su s nastavnicama Antonijom Tomić i Anom Grgurinović posjetili oftalmološku polikliniku Medić Jukić gdje su imati priliku promatrati detaljni oftalmološki pregled vida uz vodstvo dr.med.spec.oft Kate Čuline, koja je jednoj od nastavnica pomoću autorefraktometra očitala dioptriju, te joj ispitala vidnu oštrinu uz pomoć posebnih naočala s promjenjivim dioptrijama kako bi vidjela je li nastavnica vidi čistu sliku s trenutnom dioptrijom ili je došlo do promjene. 


Zatim joj je postavljala pitanja o bitnim informacijama koje je poželjno znati o pacijentu kako bi mogli naći najidealnije rješenje za njega, kao npr: nosi li pomagala za vid, koliko često osoba ide na pregled, ima li neku bolest (problem sa štitnjačom, dijabetes, rak, karcinom, itd...) i ako ima koju terapiju pije, ima li netko u njenoj obitelji problema s glaukomom,...

Nakon što je zapisala te podatke krenula je na detaljniji pregled oka. Prvo je na biomikroskopu nastavnici pregledala kako izgledaju zjenica, šarenica, mrežnica te ostali dijelovi oka koji su važni za njegovo funkcioniranje, te je oči je namazala testnim listićima koji sadrže fluorescin pomoću kojih je mjerila  brzinu raspadanja suza. Time se može utvrditi je li oko presuho ili prevlažno, te je mjerila koliko vremena suznom sloju treba da se krene raspadati. Uobičajeno vrijeme je 10-15s. Zatim je pregledala očni tlak čija je normala od 10 do 21 mmHg. Taj postupak određivanja vrijednosti očnog tlaka zove se aplanacijska tonometrija. Ukapala joj je par anestetskih kapi kako bi mjerenje bilo ugodnije te je pomoću biomikroskopa izvršila pregled. Pokazala nam je i kako izgledaju meke i polutvrde leće te nam je ukratko objasnila neke pojedinosti o njihovoj upotrebi i održavanju te njihove prednosti i nedostatke.

Pomoću kornealnog topografa nam je pokazala kako izgleda pregled rožnice te postoje li druge nepravilnosti koje mogu utjecati na kvalitetu vida. Usporedila je primjere kod zdravog oka i kod oštećenog oka kako bi lakše uvidjeli razliku između njih. Nadalje je obavila OCT (optička koherentna tomografija) odnosno dijagnostička metoda slojevitog snimanja žute pjege i vidnog živca. Slojevito snimanje struktura oka ne zrači pacijenta i danas je neizostavna pretraga u prikupljanju podataka bolesti žute pjege kao što su senilna makularna degeneracija, retinopatija, itd… Posljednji pregled bio je ultrazvuk oka. Klasični ultrazvuk oka i očnih duplji (orbita) je jednostavna pretraga stražnjeg dijela oka, a kojom se otkrivaju mnoge bolesti stražnjeg segmenta te očnih duplji. Preporučuje se u slučaju ozljede oka ili kada se neki problem s očima ne može dijagnosticirati samim pregledom.

Na kraju su nam pokazali svoju malu optiku koja je u sklopu njihove poliklinike i strojeve koje koriste za brušenje leća. Od njih smo puno naučili i zahvaljujemo se još jednom što su pristali odvojiti vrijeme za nas i pokazati nam kako to izgleda u praksi



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 17. 3. 2024.

Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji


Maturanti

Knjižnica Obrtničke škole

Sigurniji internet


Tražilica

 
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Oglasna ploča

EDIT - Code school


Centar izvrsnosti


Korisni linkovi
lektire

Dnevni tisak

Državna uprava
 • MZOŠ


Forum

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju