Povijest
Obrtnička škola iz Splita djeluje u kamenoj zgradi izgrađenoj početkom druge polovice XIX stoljeća u maniri kvalitetne gradske arhitekture. Iako se nalazi izvan spomeničke cjeline povijesne jezgre Splita ( stotinjak metara od zidina Dioklecijanove palače ), zbog svojih arhitektonskih vrijednosti i stoljetne školske tradicije, zgrada ie zaštićeni spomenik kulture.

U ovoj je zgradi od 1862. do 1940. godine djelovala državna gimnazija iz koje je ponikao veliki broj splitskih intelektualaca. Pedesetih godina ovdje su se obrazovali učenici za birotehnička zanimanja, a nakon toga, sve 1978. godine, u ovoj ie zgradi djelovala Škola učenika u privredi "Mate Golem." Tada se škola našla u sastavu Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje u kemijsko -prehrambenoj, poljoprivredno - šumarskoj i zanatskoj djelatnosti, da bi ukidanjem Centra 1992. godine svoj profil počela stjecati kao Obrtnička škola.

Ova zgrada bogate školske tradicije nosi i kulturološki pečat. U njoj ie održan Prvi međunarodni kongres za starokršćansku arheologiju, kojega ie organizirao i vodio don Frane Bulić. Spomen ploča na pročelju zgrade podignuta je u čast povjesničara i političara Natka Nodila, koji ie bio đak i profesor Klasične gimnazije.

Škola posjeduje deset učionica za odvijanje nastave i deset praktikuma specijaliziranih za izvođenje praktične nastave i vježbi za pojedine profile obrazovanja. U prizemlju zgrade smješteni su frizerski, kemijsko-kozmetološki i pedikerski praktikumi, te praktikumi za primijenjenu kozmetiku. Na prvom katu školske zgrade nalazi se kabinet za očnu optiku. Na drugom katu djeluju fotolaboratorij i informatički kabinet. Škola posjeduje i školsku knjižnicu u prizemlju zgrade. U sastavu škole su tri praktikuma za krojače, modne tehničare i galanteriste na Mertojaku. U školi se obrazuje 550 učenika i u njoj radi 75 djelatnika. Sve učionice i praktikumi su klimatizirani i opremljeni računalom, projektorom, žičnom i bežičnom internetskom mrežom.

Danas se ovdje obrazuju učenici u frizerskoj, pedikerskoj, krojačkoj, galanterijskoj i fotografskoj struci (trogodišnji programi), te za zanimanja modni tehničar, kozmetičar i tehničar za naočalnu optiku (cetvorogodišnji programi).

« Studeni 2020 »