2015-02-12 09:10:11

Erasmus+ KA1 PROJEKT - Learning Mobility of Individuals - Professional Design and Textiles Training – PROTEX

                               

Od 1. do 7. veljače 2015. ostvareno je stručno usavršavanje ravnatelja, nastavnica i stručnih učiteljica OBRTNIČKE ŠKOLE iz SPLITA, obrazovnog sektora TEKSTIL I KOŽA u Erasmus+ projektu mobilnosti Professional Design and Textiles Training – PROTEX

Projekt PROTEX obuhvaća Obrtničku školu iz Splita kao koordinatora projekta, te tri srednje strukovne škole kao partnere pošiljatelje: Srednju strukovnu školu Varaždin, Obrtničku školu Požega i Srednju škola „Ivan Seljanec“ Križevci.

U projektu je sudjelovalo ukupno 21 nastavnica, stručnjaci koji obrazuju učenike i osiguravaju stručnu praksu učenicima za zanimanja: odjevni/modni tehničar, galanterijski tehničar, obućarski tehničar, galanterist, obućar i  krojač. Od toga 9 iz Obrtničke škole iz Splita (Gordana Kulić - koordinatorica projekta, Ivuša Muselin, Gordana Uglešić, Marica Ševo, Mirjana Bonačić, Neda Krstić, Tanja Jovanović, Renata Lončar i Mira Dželalija), 6 iz Obrtničke škole Požega, 5 iz Srednje strukovne škole Varaždin i 1 iz Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci, te  3 ravnatelja:  Davor Kulić - ravnatelj Obrtničke škole iz Splita, Iva Šnajder - ravnateljica Obrtničke škole Požega i Gordana Juran-Ratković - ravnateljica Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci.

Kao partneri domaćini odabrane su talijanske škole: Istituto d’Istruzione Superiore – E. Usuelli Ruzza (Padova)  i Politecnico Calzaturiero SCARL (Stra)  koje imaju dugogodišnju tradiciju u pružanju kvalitetne izobrazbe za tekstilna i kožarska zanimanja.

Stručno usavršavanje sudionika sastojalo se od posjeta školama partnerima iz Italije, te  edukativnih i stručnih seminara koje su organizirali partneri domaćini.

Kao sudionici mobilnosti stekli smo uvid u sadržaj obrazovnih programa sektora mode, upoznali se s novim didaktičkim i pedagoškim pristupima i metodama te novim metodologijama poučavanja koje koriste talijanski nastavnici, ciljanim kompetencijama učenika po završetku školovanja, te tehnologijama i materijalima koji se koriste u talijanskim školama.

Predstavnici naših škola upoznali su talijanske partnere sa hrvatskim srednjoškolskim stručnim obrazovanjem i sa školama iz kojih dolaze.

U sklopu mobilnosti posjetili smo i poduzeća koja pozitivno djeluju na razvoj i prijenos znanja s nastavnika i stručnih učitelja na učenike i naučnike:

Staff International – Diesel, tvrtku koja dizajnira, proizvodi i distribuira za svjetske modne brendove: Maison Martin Margiela, Viktor & Rolf, Dsquared2, Vivienne Westwood, Marc Jacobs Men i Just Cavalli. Calzature Original Salmaso , tvornicu obuće osnovanu 1967. godine s idejom stvaranja cipele za ženu profinjenog stila. Borse Artigiani Veneziani, tvornicu torba i modnih dodataka. Zanetti Moda, tvornicu ženske konfekcije (bluze i košulje) osnovanu 1965. godine.

Sve navedene institucije u pokrajini Veneto te njihova međusobna suradnja jako su dobar primjer kako se može vrlo uspješno poslovati u sektoru mode s aspekta i obrazovanja i gospodarstva i obrtništva.

Stvoren je i temelj za daljnju suradnju između institucija i asocijacija uključenih u strukovno obrazovanje.

U sklopu mobilnosti organizirane su i socio-kulturološke aktivnosti pa su sudionici posjetili Sveučilište Bo, Capellu Scrovegni, Baziliku Svetog Antuna i druge znamenitosti u Padovi.

Fotografije iz Padove možete pogledati u galeriji.

Koordinatorica projekta

Gordana Kulić, dipl. ing.


Obrtnička škola Split