London je uvijek sjajna ideja!

Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika (HUPE)  je u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje tijekom proljetnih praznika organiziralo stručno usavršavanje u Londonu za 28 profesorica engleskog jezika iz Hrvatske. Iz Splita su sudjelovale tri profesorice, a među njima i profesorica Miranda Barac iz Obrtničke škole,  predsjednica HUPE Split.

Stručno usavršavanje je trajalo 5 dana, a u tom periodu su naše kolegice imale priliku prisustvovati brojnim radionicama i predavanjima na terenu istovremeno uživajući u čarima Londona. Vođene stručnim vodstvom Anite Nine Jokić , predsjednice HUPE Croatia, naše su profesorice obišle brojne znamenitosti te sudjelovale u nizu zanimljivih i poučnih edukacija prikupivši brojne korisne materijale koje su objedinile u priručnik koji će se moći koristiti u nastavi tijekom sati posvećenih književnosti, kulturi i civilizaciji Velike Britanije i Londona te utjecaju Velike Britanije na svijet kroz povijest.  Sudionice su posjetile Shakespearovo kazalište Globe uz stručno vodstvo i imale izuzetnu  priliku prisustvovati generalnoj probi za nadolazeću predstavu  “Much Ado About Nothing“ ( Mnogo vike nizašto) . Predavanjem “Changing lives through music“ provelo ih se kroz povijest jedne od najpoznatijih britanskih glazbenih dvorana Royal Albert Hall koja svojim angažmanom stvara uspomene, mijenja živote i pruža inspiraciju kroz glazbu za sve, bez obzira na dob ili porijeklo. Nezaboravnim putovanjem na Tower Bridge istražile su povijest i inženjering ove kultne građevine  i njezinog okruženja kroz fascinantne interaktivne radionice i resurse za međupredmetne teme. Škola Languages United iz Batha pripremila im je nezaboravan izazov u obliku višesatnog  Scavenger Hunta prilikom kojeg su poput tajnih agenata u timovima išle na „lov na blago“ rješavajući zagonetke i istražujući znamenitosti Kensingtona. U organizaciji British Councila posjetile su  školu Reay Primary School gdje ih je dočekala ljubazna ravnateljica Caroline Andrews koja ih je predavanjem “Being a teacher in UK“ upoznala s britanskim obrazovnim sustavom i aktualnim metodama poučavanja. Imale su priliku prisustvovati nastavi i upoznati se sa svakodnevnim izazovima britanskih nastavnika. To je ujedno bila i prilika da se uspostave kontakti i buduća suradnja s tom školom. U pet radnih dana prošle su 70 kilometara obišavši sve čuvene londonske znamenitosti, a poseban doživljaj je bila  vožnja brodom po rijeci Temzi uz zanimljivo predavanje simpatičnog vodiča Jordana. Posjetile su neke od čuvenih muzeja poput Victoria and Albert Museum, British Museum, Science Museum, Natural History Museum, a bilo je vremena i za muzej voštanih figura Mme Tussauds te muzej slavnog detektiva Sherlocka Holmesa. Uživale su u predivnim londonskim parkovima te živopisnim tržnicama poput povijesne tržnice u centralnom Londonu Borough Market na kojoj su se razveselile štandu Taste Croatia. Nije izostalo ni zabave ni druženja uz zanimljive pub kvizove, a posebno ih je oduševio mjuzikl Mamma Mia u izvedbi izvrsne glumačke postave predvođene neponovljivom Mazz Murray. Sve u svemu jedno nezaboravno iskustvo koje će se pamtiti i koje bi svakako trebalo ponoviti jer London je uvijek sjajna ideja!

Miranda Barac, prof.

Ostale fotografije pogledajte ovdje.

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 2. 6. 2022.