Optičari obilježili tjedan Svemira

Optičari su nas i ove godine podsjetili na  Svjetski tjedan svemira, jednu od najvećih i najmasovnijih astronomskih manifestacija u svijetu, koji se obilježava od 4. do 10. listopada.

Istražujući, pronašli su neke zanimljivosti.

ZANIMLJIVOSTI

Asteroidni pojas

Asteroidi ili planetoidi su mala nebeska tijela promjera većeg od jednog metra, od kojih se većina nalazi između putanja Marsa i Jupitera. Sami ili u grupi sličnih tijela oni kruže oko Sunca. Prvi, nazvan Ceres, otkriven je 1801. godine (do danas ih je poznato nekoliko stotina tisuća). Ceres je najveći objekt glavnog asteroidnog pojasa, a od 2006. je klasificiran kao patuljasti planet. Asteroidi su uglavnom  građeni od stijena bogatih ugljikom, dok se neki sastoje od silikata i metala. Nijedan nema atmosferu. U usporedbi s planetima, oni su mnogo manji i nepravilnog oblika. Nastali su od ostataka protoplanetarne materije koja se nije vezala za planete tijekom formiranja. Periodi obilaska oko Sunca za većinu iznose između 3, 5 i 6, 5 godina. Mali broj asteroida giba se izvan glavnog asteroidnog pojasa, te se udaljavaju od Sunca čak i dalje od planeta Saturna, a neki prilaze Suncu čak i bliže od planeta Merkura.

Samo petnaest asteroida su u promjeru veći od 250 km, a svi ostali su mnogo manji i uglavnom su nepravilnog oblika.

Asteroid ES4 iz 2011. godine

Asteroid nazvan 2011 ES4 nedavno (1. rujna) je imao vrlo bliski susret sa Zemljom dok je prolazio pored našeg planeta na udaljenosti daleko bližoj od Mjeseca (oko 71 800 km). ES4 iz 2011. godine je Apolonov asteroid koji su istraživači prvi put primijetili 2011. godine, a prolazi pored našeg planeta svakih devet godina. Asteroid je također imao svoj najbliži prilaz Zemlji 2011. godine, 13. ožujka. Sa svojim ranijim približavanjem, asteroid je bio vidljiv s planete Zemlje do četiri dana. Putovao je brzinom od 29 275 km/h kad je proletio pored Zemlje. Procijenjeni promjer asteroida ES4 iz 2011. godine iznosi između 22 i 49 metara i NASA ga smatra potencijalno opasnim.

Trenutno u našem sustavu postoji oko šest tisuća asteroida i drugih značajnih nebeskih tijela, čije se putanje u različitim trenutcima mogu približiti Zemlji na udaljenosti manjoj od 1,3 aj.

Koliko vremena svjetlost putuje od Mjeseca do Zemlje?

Dobro je poznata činjenica da svjetlost sa Sunca do nas putuje malo više od osam minuta (točnije 8, 3 minute), no s Mjeseca joj treba samo 1,2 – 1,3 sekunde. Ako znamo da je brzina svjetlosti približno 300 000 km/s, a Mjesec je u prosjeku udaljen oko 384.400 km, lako je izračunati da će svjetlost od njega do Zemlje stići za otprilike 1,25 sekundi.

*Sunce je udaljeno od Zemlje oko 150 miliona kilometara (1 astronomska jedinica - aj ). Često se u astronomiji koristi i svjetlosna godina kao mjerna jedinica za udaljenosti (1 sg - udaljenost koju svjetlost prijeđe za godinu dana).

Mjesec ne zrači vlastitu svjetlost!

Sunce i sve ostale zvijezde svijetle zbog vlastitog izvora zračenja, dok Mjesec vidimo zato jer se Sunčeva svjetlost reflektira od njegove površine. Dakle, Sunce obasjava Mjesec i dio te svjetlosti Mjesec odbija natrag u Svemir, odnosno prema nama. Isti taj efekt omogućuje nam da vidimo i planete, asteroide te ostale objekte Sunčevog sustava.

Sunce

• Sunce se sastoji od: 73,46 % vodika, 24,58 % helija, a ostatak uglavnom čine kisik, ugljik, dušik i neon.

• Sunce je oko 330 330 puta veće od Zemlje.

• Kad bi promjer Sunca bio jednak visini odraslog čovjeka, Jupiter bi bio velik kao njegova glava, a Zemlja bi bila malo veća od zjenice.

• Udaljenost Sunca od Zemlje iznosi 149 600 000 km.

• Sunčeva svjetlost predstavlja mješavinu svjetlosti svih boja. Mi tu mješavinu svjetlosti vidimo kao bijelu.

• Vrijeme potrebno da Sunčeva svjetlost stigne do Zemlje je 8 minuta i 18 sekundi.

Temperatura Sunca na površini iznosi 5505 °C.

Marija Vidović, prof.

objavio: Jelena Pezelj Galešić   datum: 19. 10. 2020.