ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLSKOJ GODINI 2020./2021.

Nastava će u Obrtničkoj školi biti organizirana u dvije smjene. Učenici će naizmjenično jedan tjedan nastavu pohađati u školi, a drugi tjedan online.

U jutarnjoj smjeni nastavu (od utorka 8.9.) počinje smjena 1 (tehničari za očnu optiku, modni tehničari, fotografi, krojači i galanteristi). Smjena 2 (kozmetičari, frizeri i pedikeri) počinje nastavu prvi tjedan popodne.

U prvom tjednu nastavu će u školi pohađati prvi i treći razredi. Drugi i četvrti razredi nastavu će pohađati online. U drugom tjednu se rotiraju: drugi i četvrti razredi su u školi, a prvi i treći su online.

Praktična nastava i vježbe održavati će se u školi.

U jutarnjoj smjenu nastava počinje u 8 sati, a završava u 13.20 sati, a za popodnevnu počinje u 14 sati i završava u 19.20 sati. Nastavni sat traje 40 minuta, mali odmor 5 minuta, a veliki 15 minuta.

Između jutarnje i popodnevne smjene prozračuju se i dezinficiraju učionice (klupe, kvake, stolice i sve one površine koje učenici diraju rukama).

Učenici jednog razreda u jednom danu nastavu pohađaju u istoj učionici. Za vrijeme malih i velikog odmora učenici u pravilu ne napuštaju učionicu.

Učenici i nastavnici obvezni su nositi maske u učionicama i na hodniku. Svaki će učenik i nastavnik prvog radnog dana (ponedjeljak, 7.9.) dobiti po jednu višekratnu perivu masku, te još jednu tijekom prvoga tjedna. Važno jr da učenici i nastavnici održavaju fizičku distancu koliko je više moguće.

Osnovno je pravilo da se učenici jednog razrednog odjela ne miješaju s učenicima drugih razrednih odjela. Molimo učenike da marendu ponesu sa sobom u školu jer tijekom nastavnoga dana neće biti dopušteno napuštati prostor Škole.

Pri ulazu u školu na početku nastave i pri izlazu iz škole učenici se ne zadržavaju u zajedničkim prostorima. Kod ulaska u školu svi su obvezni dezinficirati ruke.

Ulazak i izlazak učenika iz škole:

• Učenici su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dolaziti u školu, već se javljaju razredniku, voditelju smjene ili stručnom suradniku i izabranom liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju.
  • O izmjerenoj tjelesnoj temperaturi učenici vode evidenciju, koju su, na njegov zahtjev, dužni dostaviti razredniku.
  • U prostore škole ne mogu ulaziti osobe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili koji su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 ili su pod sumnjom da bi mogli biti zaraženi s COVID-19, a osobito ako su u samoizolaciji). Slijedom navedenoga, bolesni, učenici sa simptomima, kao i oni koji su u samoizolaciji,  ne smiju ulaziti u školu i sudjelovati u odgojno-obrazovnom radu, kao ni praktičnoj nastavi, odnosno predavanjima i vježbama.
  • Učenici ulaze u školu 10 minuta prije početka nastave jedan po jedan, poštujući razmak od 2 metra.
  • U školu ulaze sa zaštitnom maskom i na ulazu obavezno dezinficiraju ruke.
  • Nakon dezinfekcije ruku najkraćim putem, bez zadržavanja, dolaze do učionice u kojoj će toga dana imati nastavu.
  • Pri prolasku stepenicama i hodnikom svi se drže desne strane poštujući najveći mogući fizički razmak.
  • Po ulasku u učionicu sjedaju u klupu (u klupi sjedi jedan učenik) i čekaju dolazak nastavnika, poštujući najveći mogući fizički razmak.
  • Pri ulazu u školu na početku nastave i pri izlazu iz škole učenici se ne zadržavaju u zajedničkim prostorima.
  • Zabranjen je ulaz u školu osobama koje su bolesne ili su u samoizolaciji.

Provedba nastave:

• Učenici tijekom jednog nastavnog dana nastavu imaju u istoj učionici i ne napuštaju je do kraja nastavnog dana.
  • Izuzetci:

- nastava informatike, računalstva i predmeta struke koji zahtijevaju rad na računalu.

- nastava tjelesne i zdravstvene kulture se, dok god je to moguće, izvodi na otvorenom

- praktična nastava i vježbe odvijaju se u praktikumima.

• Za vrijeme malih i velikog odmora učenici ne napuštaju učionicu.
  • Sanitarne čvorove učenici koriste jedan po jedan, uz prethodno dopuštenje nastavnika.
  • Prostorije se trebaju redovito provjetravati.
  • Didaktičku i drugu opremu potrebno je redovito dezinficirati i/ili prati.
  • Stručni suradnici koji inače svakodnevno borave u odgojno-obrazovnim skupinama mogu ulaziti u odgojno-obrazovne skupine

objavio: Davor Kulić   datum: 3. 9. 2020.